Pożar poddasza w Łomiankach

Za nami jedna z najcięższych i najdłuższych akcji ostatnich lat…

Wczoraj o godzinie 15:17 zostaliśmy zadysponowani do pożaru poddasza w Łomiankach przy ul. Rolniczej. Do zdarzenia udaliśmy się zastępami GBA Renault i GBA Iveco.

Po przyjeździe na miejsce zastaliśmy rozwinięty pożar poddasza w budynku jednorodzinnym. W środku nikogo nie było – mieszkańcy ewakuowali się przed przyjazdem służb. Nasi ratownicy w aparatach OUO podmienili pracujących już wewnątrz strażaków.

W pierwszej fazie podawany był jeden prąd od środka oraz jeden prąd wody z drabiny mechanicznej OSP Łomianki. Po przyjeździe podnośnika z JRG 6 Warszawa podany został trzeci prąd wody z góry. W międzyczasie nasi strażacy zadbali o zaopatrzenie wodne. Równolegle od strony ul. Wjazdowej został poprowadzony z naszego GBA Iveco prąd wody na tyły budynku. Po przyjeździe drabiny mechanicznej z OSP Stare Babice, która stanęła przy naszym Iveco podany został kolejny prąd wody od góry. Na miejscu obecne były również zastępy z urządzeniami gaśniczo tnącymi z OSP Ożarów oraz GBA z JRG SGSP. Jednocześnie prowadzone były działania od strony ul. Skrzetuskiego, gdzie zbudowana była linia gaśnicza z naszego GBA Renault. W szczytowym momencie podawane było 7 prądów wody. Ze względu na skomplikowaną konstrukcje ocieplenia dachu gaszenie pożaru było mocno utrudnione.

W trakcie działań z naszej jednostki wyjechał SLRr Mercedes – Benz celem dowiezienia sprzętu oraz ratowników. Z uwagi na bardzo duże zadymienie i konieczność używania dużej ilości powietrza, butle do aparatów OUO ładowane były w naszej strażnicy oraz w strażnicy OSP Łomianki, a następnie dostarczane zastępami SLRr (Mercedes oraz VW Amarok) na miejsce działań.

Podczas akcji na miejsce dojechał Komendant Powiatowy oraz WSKR KW PSP Warszawa. W późniejszym czasie dotarł samochód SPGaz z JRG 9 Warszawa ze sprzętem do napełniania butli powietrznych.

Na miejscu działali strażacy z OSP Łomianki, OSP Laski, OSP Izabelin, OSP Stare Babice, OSP Ożarów Mazowiecki, JRG Błonie, JRG 11 Warszawa, JRG SGSP, JRG 6 Warszawa oraz JRG 9 Warszawa.

Do koszar powróciliśmy o godzinie 22:27, następnie przywracaliśmy gotowość bojową przez 2 godziny, aby rozejść się do swoich domów około 00:30. Działania wraz z przygotowaniem sprzętu po akcji zajęły więc ponad 10 godzin i uczestniczyło w nich 14 druhów z naszej jednostki.

Za zdjęcia dziękujemy: Fotografia Ratownicza Maciej Rasiński, Wawa Hot News 24, Warszawska Grupa Luka&Maro.